آشنایی با ساخت قالب یک تکه با سیلیکون RTV - شمع جغد

زمان درج: ۱۳۹۵/۱/۷ ۱۳:۳۳:۵۰ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

آشنایی با ساخت قالب یک تکه با سیلیکون RTV - شمع جغد

Room Temperature Vulcanizing Silicone Rubber لاستیک سیلیکونی پخت در دمای اتاق که به سیلیکون هوا پخت معروف می باشد.بهترین کاربرد برای سیلیکون RTV-2 را بی شک می توان به صنعت قالب سازی و قالب گیری نسبت داد ولی امروزه با گستردگی تنوع در سیلیکون های RTV کاربرد هایی در تولید محصول نهایی نیز دارند.
تولید کنندگان و متخصصین برای سهولت در کار در دمای محیط، سیلیکون آر تی وی را  به دو جزء تقسیم کرده اند که با مخلوط و ترکیب کردن این دو جزء در دمای اتاق پس از گذشت چند ساعت تغییر شکل داده و به صورت الاستومر (لاستیکی انعطاف پذیر) در خواهد آمد. به سبب دو جزئی بودن به این سیلیکون RTV-2 نیز می گویند.

جز دوم که در هر نوع سیلیکون باید بنا به دستور مصرف تولید کننده درصد خاصی از آن استفاده شود را با اسامی مانند هاردنر ( Hardener ) و یا کاتالیزور ( Catalyst ) معرفی می کنند.

رنگ، شکل، فرم، نسبت اختلاط دو جزء و خصوصیات دقیق تری همچون زمان کار، زمان نهایی شدن، غلظت و مقاومت به نوع سیلیکون RTV-2 و تولید کننده ی آن بستگی دارد که هنگام ارائه محصول؛ خصوصیات و توضیحات فنی آن را شرح می دهند.

نحوه ی قالب سازی با سیلیکون RTV به ابتکار قالب ساز بستگی و برای قالب گیری از یک شیء راه های متعددی وجود دارد، در این مقاله با ساخت یک قالب یک تکه مجسمه جغد از جنس شمع (پارافین) آشنا می شوید.تصویر جغد شمعی درون ظرف نگهدارنده برای تهیه قالب (جغد به سطح چسبیده شده تا از نفوذ سیلیکون به زیر آن جلوگیری شود) (با استفاده از چسب حرارتی و نواری تمامی راه های خروج سیلیکون از ظرف بسته شده است)
تصویر جغد شمعی درون ظرف نگهدارنده برای تهیه قالب
(جغد به سطح چسبیده شده تا از نفوذ سیلیکون به زیر آن جلوگیری شود)
(با استفاده از چسب حرارتی و نواری تمامی راه های خروج سیلیکون از ظرف بسته شده است)پس از مخلوط و ترکیب کردن سیلیکون با هاردنر ، سیلیکون روی شی و درون ظرف ریخته می شود (در صد ترکیب سیلیکون و هاردنر هر سیلیکون متفاوت بوده و باید طبق مشخصات فنی تولید کننده مصرف شود)
پس از مخلوط و ترکیب کردن سیلیکون با هاردنر ، سیلیکون روی شی و درون ظرف ریخته می شود
(در صد ترکیب سیلیکون و هاردنر هر سیلیکون متفاوت بوده و باید طبق مشخصات فنی تولید کننده مصرف شود)سیلیکون از گوشه و به آرامی ریخته می شود تا تمام جغد را به خوبی در بر گیرد و از ایجاد حباب جلوگیری شود
سیلیکون از گوشه و به آرامی ریخته می شود تا تمام جغد را به خوبی در بر گیرد و از ایجاد حباب جلوگیری شودپس از گذشت چند ساعت و نهایی شدن مراحل پخت، قالب آماده است. برای بیرون آوردن مجمسه از درون قالب سیلیکونی و توانایی ریخته گری در آن از یک تیغ تیز (برش زیگزاگی برای در هم قفل شوندگی بهتر) استفاده شده
پس از گذشت چند ساعت و نهایی شدن مراحل پخت، قالب آماده است. برای بیرون آوردن مجمسه از درون قالب سیلیکونی و توانایی ریخته گری در آن از یک تیغ تیز (برش زیگزاگی برای در هم قفل شوندگی بهتر) استفاده شدهتصویر مجسمه جغد شمعی و قالب سیلیکونی
تصویر مجسمه جغد شمعی و قالب سیلیکونی
 
 
Share
راهنمای سفارش محصولات
لطفا برای اطلاع از نحوه شروع و تهیه مواد اولیه با ما در ارتباط باشید.

از صفحه تماس با ما دیدن فرمائید.

ارسال مواد اولیه به تمام نقاط ایران!
نظرات

لطفا ما را از نظرات خود آگاه سازید

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت
تمامی حقوق متعلق است به خاتم استون دات کام

طراحی وب || پرتال ||  توسعه نرم افزار خاتم